Účet
Zapomenuté heslo Chci se registrovat

Nový zákon o hromadných žalobách

JUDr. Pavel Dejl, Ph.D., LL.M.JUDr. Pavel Dejl, Ph.D., LL.M.Mgr. Miloslav Petrů, LL.M.Mgr. Miloslav Petrů, LL.M.
24/05/23 09:00 – 10:30
Advokátní kancelář Kocián Šolc Balaštík

Cena semináře: 1089,- Kč vč. DPH
při objednání všech seminářů v rámci jednoho pololetí sleva 15 %

Semináře probíhají on-line, přístupové údaje obdrží přihlášení účastníci před konáním akce

Nový zákon by měl od června 2023 zcela nově a komplexně upravit hromadné žaloby. Jejich prostřednictvím se mohou spotřebitelé kolektivně domáhat ochrany svých práv a zájmů typicky vůči obchodním řetězcům, poskytovatelům telekomunikačních či bankovních služeb, developerům, automobilovým společnostem, a e-shopům.

Dle směrnice EU o hromadných, resp. zástupných žalobách z r. 2020 měla ČR do prosince 2022 přijmout právní úpravu hromadných žalob reflektující tuto směrnicí (to ČR nestihla), přičemž tato právní úpravamá nabýt účinnosti nejpozději v červnu 2023. Stihnout druhý termín se pokouší návrh zákona o hromadném řízení, který aktuálně projednávají příslušné orgány ČR. Tento zákon zcela nově a komplexně upravuje hromadné žaloby. Jejich prostřednictvím se mohou spotřebitelé kolektivně domáhat ochrany svých práv a zájmů vůči podnikatelům a osobám v obdobném postavení, typicky vůči obchodním řetězcům, poskytovatelům telekomunikačních či bankovních služeb, developerům, automobilovým společnostem, a e-shopům. Tato ochrana může spočívat ve splnění povinnosti, zdržení se protiprávního jednání, zjednání nápravy, nebo určení, zda tu právní poměr nebo právo je či není.

Seminář se zaměří na tyto otázky:

  • Definice hromadné žaloby a dalších základních institutů řízení o hromadné žalobě
  • Druhy hromadných žalob
  • Subjekty řízení o hromadné žalobě
  • Podmínky řízení o hromadné žalobě
  • Náležitosti hromadné žaloby
  • Procesní instituty řízení o hromadné žalobě
  • Financování řízení o hromadné žalobě
  • Náhrada nákladů řízení o hromadné žalobě

Seminář je určen zejména pro podnikové právníky působící v obchodních řetězcích, společnostech poskytujících telekomunikační či bankovní služby, developerských společnostech, automobilových společnostech, a společnostech provozujících e-shop.

 
×